Wreczenie nagrod 12.2018W dniu 7 grudnia 2018 roku w świetlicy Komendy Miejskiej PSP we Włocławku odbyła się uroczysta zbiórka.

 

 

Podczas zbiórki komendant miejski PSP bryg. Robert Wiśniewski wręczył nagrody pieniężne i listy gratulacyjne za wyjątkową odwagę w ratowaniu życia ludzkiego w warunkach szczególnie trudnych i niebezpiecznych. Wyróżnieni strażacy to asp. Piotr Tuchorski, st.ogn. Andrzej Górecki, sekc. Krzysztof Gontarek i sekc. Arkadiusz Szprengiel.

W dniu 16 listopada 2018 roku po zmianie służby wracając wspólnie samochodem do domu zauważyli, że na ulicy Wysokiej we Włocławku, na moście nad rzeką Zgłowiączką, stoi mężczyzna nawołujący pomocy. Po zatrzymaniu się świadek poinformował, że w nurcie rzeki dryfuje ludzkie ciało. Sekc. Krzysztof Gontarek bezzwłocznie zbiegł na dół, zdjął szybko buty i kurtkę, po czym wskoczył do rzeki podejmując ciało kobiety, które zostało wydobyte na brzeg. Do czasu przyjazdu służb ratowniczych, strażacy udzielali kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pomoc medyczna polegała na sprawdzeniu czynności życiowych (kobieta przytomna, ale kontakt utrudniony), zabezpieczeniu komfortu termicznego, z uwagi na głębokie wychłodzenie organizmu (oznaki hipotermii) spowodowane niską temperaturą wody i powietrza. Poszkodowanej zapewniono pozycję bezpieczną, monitorując przez cały czas czynności życiowe. Po dojeździe na miejsce zdarzenia wcześniej zadysponowanej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Włocławek-1", kobietę przekazano zastępowi PSP. Następnie podano jej tlen, ułożono na desce ortopedycznej okrywając dodatkowo kocem termicznym i ręcznikami, jednocześnie kontrolując czynności życiowe do chwili przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Kobietę ewakuowano z brzegu rzeki na most, gdzie dojechał Zespół Ratownictwa Medycznego przejmując poszkodowaną. Po wstępnym przebadaniu kobieta została zabrana do szpitala na dalsze badania.

Na zakończenie bryg. Robert Wiśniewski stwierdził, że ich postawa świadczy o ogromnym poświęceniu i odpowiedzialności oraz zasługuje na szacunek i wdzięczność.

fot. Marcin Jaworski KM PSP Włocławek

⇐ COFNIJ

Pogoda