Cwiczenia - ratownictwo wodne dla OSP 2019W dniu 30 stycznia 2019 roku nad jez. Borzymowskim gm. Choceń odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego na akwenach pokrytych lodem.

 

 

Celem szkolenia było przygotowanie strażaków OSP do udzielania pomocy osobom zagrożonym na zalodzonych obszarach wodnych, w ramach zespołu ratowniczego oraz współdziałania ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Włocławek-1".

Szkolenie podzielone było na część teoretyczną i praktyczną. Podczas części teoretycznej omawiano:

  • bhp podczas działań ratowniczych na lodzie,
  • podstawowe informacje o strukturze lodu oraz płynące z tego zagrożenia,
  • procedury ratownictwa medycznego w przypadku tonięcia i wychłodzenia,
  • procedury ratownicze działań na lodzie oraz techniki ewakuacji osób tonących,
  • sprzęt do ratownictwa lodowego.

W części praktycznej ćwiczono techniki podejmowania osoby tonącej w wyniku zarwania się pokrywy lodowej. W szkoleniu udział wzięło 55 druhów ochotników z jednostek OSP z terenu gminy Choceń oraz jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (OSP Bogucin, OSP Chodecz, OSP Kowal, OSP Kruszyn, OSP Lubień Kujawski), które tworzą na terenie powiatu włocławskiego sieć jednostek specjalizujących się działaniach z zakresu ratownictwa wodnego.

Szkolenie było kontynuacją szkoleń w zakresie ratownictwa wodnego lodowego, które odbyły się: w 2016 roku nad jeziorem Chodeckim, w 2017 roku nad jeziorem Chełmickim i w 2018 roku nad jeziorem Lubieńskim. Ponadto element ratownictwa medycznego skierowany został do strażaków z gminy Choceń i związany był z realizacją wniosków z ćwiczeń na terenie tej gminy z poprzednich lat.

fot. wloclawek.naszemiasto.pl

⇐ COFNIJ

Pogoda