Ćwiczenia AeroklubW dniu 9 kwietnia 2019 roku odbyły się ćwiczenia na terenie lotniska Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie.

 

 

 

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że po wystartowaniu samolotu na jego pokładzie doszło do pożaru. Pilot podjął decyzję o natychmiastowym lądowaniu. Po zgłoszeniu przez pilota zdarzenia, osoba funkcyjna na lotnisku niezwłocznie powiadamia służby i zajmuje stanowisko koordynatora działań oraz zgłasza informację o zamknięciu lotniska do zarządzającego lotniskiem. Po przyjeździe służb funkcjonariusze zastają samolot stojący przed budynkiem, a z jego wnętrza widzą ulatniający się dym. Na pokładzie znajdują się pasażerowie. Część osób doznała obrażeń, część uległa panice. Wszystkiemu przyglądają się osoby postronne blokując dostęp na płytę lotniska, co utrudnia wykonywanie działań przez służby.

Podczas ćwiczeń zakładano gaszenie pożaru samolotu uwzględniając właściwe potrzeby dysponowania sił i środków do zdarzenia mnogiego oraz organizację akcji ratowniczej przy zdarzeniu mnogim i wsparciu Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego „KUJAWY". Celem ćwiczeń było:

  • przeprowadzenie rozpoznania wodnego,
  • przeprowadzenie rozpoznania zasięgu łączności z terenu ćwiczeń ze stanowiskiem kierowania KM PSP we Włocławku na potrzeby ewentualnej akcji ratowniczej,
  • rozpoznanie przygotowania obiektu do działań ratowniczo-gaśniczych, w szczególności w zakresie zapewnienia ewakuacji ludzi i mienia z terenu lotniska, dojazdu i możliwości operowania sprzętem ratowniczym,
  • rozpoznanie możliwości zabezpieczenia obiektu pod kątem prowadzenia działań ratowniczych w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego, w szczególności w przypadku wycieku materiałów niebezpiecznych,
  • poznanie specyfiki obiektu,
  • weryfikacja gotowości bojowej sił i środków do wykonywania działań ratowniczych,
  • doskonalenie współpracy między służbami (PSP, Policja, Straż Miejska, PRM), a pracownikami lotniska biorącymi udział w ćwiczeniach.

W ćwiczeniach brało udział 8 zastępów (30 strażaków) z terenu powiatu włocławskiego - pięć zastępów z JRG nr 1 i JRG nr 2 KM PSP we Włocławku oraz trzy zastępy OSP z Kruszyna (gm. Włocławek), Nakonowa i Śmiłowic (obie gm. Choceń) oraz dwa zastępy (5 strażaków) z JRG w Żninie. Pozorantami było 20 uczniów klasy mundurowej Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku.

Organizatorem ćwiczeń była firma Aero Partner Sp. z o.o. zarządzająca lotniskiem.

fot. Dariusz Kuligowski KM PSP Włocławek

⇐ COFNIJ

Pogoda