Osuniecie sciany - 22.05.2018 (2)W dniu 22 maja 2018 roku na ul. Tumskiej we Włocławku doszło do osunięcia się ściany budynku oraz zawalania stropów. Miejskie Stanowisko Kierowania otrzymało zgłoszenie o godz. 23:47. Po przybyciu na miejsce akcji zastano gruzowisko po osunięciu.

 

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i po rozpoznaniu ustalono, że doszło do zawalenia się ściany oraz stropów na dwóch kondygnacjach w kamienicy rozbieranej przez firmę wyburzeniową. Od obecnego na miejscu patrolu policji uzyskano informację, że przed zawaleniem w budynku widziane były jakieś osoby. Pozostała konstrukcja kamienicy była niestabilna i zwisały z niej luźne elementy konstrukcyjne. Ze względu na niestabilność konstrukcji podjęto decyzję, aby nie wprowadzać ratowników do środka i pod zawalisko. Przystąpiono do przeszukania zawaliska z zewnątrz przy użyciu kamer termowizyjnych. Równocześnie ewakuowano 5 osób (3 dorosłe i dwójka dzieci) z przyległej kamienicy. Osoby ewakuowane udały się do rodziny, a ich mieszkania zabezpieczała policja. Zadysponowano Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Chełmża. Do momentu jej przyjazdu ponawiano próby poszukiwań osób ewentualnie poszkodowanych oraz przygotowano pole pracy dla grupy i oświetlono teren akcji. Policja usiłowała ustalić kontakt do wykonawcy robót w celu ustalenia na jakim etapie zakończyli oni pracę, aby zawęzić miejsce poszukiwań. Po uzyskaniu kontaktu telefonicznego firma poinformowała, że ściana została wyburzona przez nich, a co do stropów to nie są pewni. Po dojeździe SGPR Chełmża jej ratownicy przystąpili do przeszukiwań zawaliska przy pomocy kamery wziernikowej oraz geofonu - brak wskazań. Po konsultacji z dowódcą SGPR podjęto decyzję o zadysponowaniu SGPR Gdańsk z psami ratowniczymi oraz SGPR Warszawa z tachimetrem laserowym. Po ich przybyciu i ustawieniu tachimetru na gruzowisko wpuszczone zostały trzy psy poszukiwawcze - nie oznaczyły one miejsc gdzie mogą przebywać osoby poszkodowane. Działania ratownicze zakończono.

W akcji brały udział: trzy zastępy z JRG nr 2 - samochód ratowniczo-gaśniczy GBAPr-Rt 2/16, samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/16 i samochód ratowniczo-rozpoznawczy SLRR; samochód ratowniczo-rozpoznawczy SLRR z JRG w Chełmży, samochód ratowniczo-rozpoznawczy SLRR z JRG nr 15 w Warszawie i samochód specjalny do przewozu psów SRp z JRG nr 5 w Gdańsku oraz policja, straż miejska i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Na miejsce zdarzenia przybył także oficer operacyjny KW PSP Toruń. Akcja trwała 10 godzin i 59 minut.

fot. Dariusz Kuligowski i Artur Piotrowski z KM PSP Włocławek
oraz wloclawek.naszemiasto.pl

⇐ COFNIJ

Pogoda